stat counter
تاریخ : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 21 July , 2024
  • کد خبر : 461192
  • 17 خرداد 1402 - 19:25
2

۴۰۰ ثانیه تا اسرائیل

۴۰۰ ثانیه تا اسرائیل
قلم | qalamna.ir :
گروه سیاسی: ابرموشک بالستیک هایپرسونیک «فتاح» صبح روزگذشته با حضور رئیس‌‌‌جمهور رونمایی شد. این موشک که توسط متخصصان نیروی هوافضای سپاه تولید شده است، جزو پیشرفته‌‌‌ترین نسل موشک‌‌‌های موجود در جهان است که گفته شده هیچ سیستم پدافندی قادر به مقابله با آن نیست. به گفته فرمانده هوافضای سپاه نام «فتاح» ازسوی مقام معظم رهبری برای این موشک برگزیده شده است.
دنیای اقتصاد، رونمایی از موشک فتاح روز در شرایطی صورت گرفته است که سه روز پیش کانال صابرین نیوزاعلام کرده بود روز سه‌شنبه ۱۶خرداد یکی از دستاوردهای رعب انگیر و مرموز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رونمایی خواهد شد. این کانال همچنین نوشته بود اهمیت این رونمایی دراین است که آمریکا و پیروانش تصور اینکه ایران به دانش آن رسیده است را ندارند و با این رونمایی انشاالله معادلات منطقه دگرگون خواهد شد. پیش ازاین نیز روز ۸خرداد سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در جمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت اعلام کرده بود آزمایش‌‌‌های موشک بالستیک هایپرسونیک ایران انجام شده و به زودی رونمایی می‌شود. او دوشنبه شب نیز درصفحه خود در توییتر نوشت: «طلوع سه‌‌‌شنبه طلوع خورشید در یک روز عادی نیست. خورشید امروز با «فتاح» طلوع می‌کند.»
خبرساخت و تولید موشک هایپرسونیک از سوی ایران، اولین بار پاییز سال گذشته ازسوی فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران اعلام شد. آبان سال ۱۴۰۱ بود که سردار حاجی‌‌‌زاده در حاشیه مراسم سالگرد شهادت سردار طهرانی‌‌‌مقدم در ستاد نیروی هوافضای سپاه (اینجا) از ساخت یک موشک بالستیک هایپرسونیک خبر داد و با بیان اینکه این موشک جدید از همه سامانه‌های سپر موشکی عبور می‌کند ازآن به عنوان یک جهش بزرگ نسلی در حوزه موشکی یاد کرده بود. خبری که همان زمان نیز با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد. همچنین رونمایی از موشک هایپرسونیک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته نیز واکنش‌های جهانی را درپی داشت، همچنانکه روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست در گزارشی از تازه‌‌‌ترین دستاورد موشکی ایران نوشت: سپاه پاسداران ایران در نوامبر هشدار داده بود که یک موشک هایپرسونیک جدید در حال ساخت توسط آن می‌تواند در مدت ۴۰۰ ثانیه به اسرائیل برسد. به نوشته این روزنامه، تاکنون آمریکا، روسیه، چین و کره‌شمالی به طور موفقیت‌آمیز موشک‌‌‌های هایپرسونیک را آزمایش کرده‌‌‌اند.
این خبر روزگذشته درشبکه‌های مختلف کشورهای منطقه ازجمله شبکه المسیره یمن، شبکه المیادین لبنان، شبکه المنار، شبکه قطری الجزیره ، پایگاه خبری النشره ، شبکه اسکای نیوز عربی و روزنامه القدس العربی و خبرگزاری وطن نیز انعکاس وسیعی داشت. خبر آنلاین، درکناررسانه‌های عربی ، رسانه‌‌‌های خارجی ازجمله رویترز در خبری با بازتاب مراسم رونمایی از این موشک و همچنین اظهارات مقامات نیروی هوافضای سپاه نوشت: نگرانی‌ها درباره موشک‌‌‌های بالستیک ایران، به تصمیم سال ۲۰۱۸ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا برای خارج شدن از توافق هسته‌‌‌ای تهران موسوم به «برجام» دامن زد.
مشخصات هایپرسونیک «فتاح»
درکنار این واکنش‌ها بر اساس آنچه درگزارش‌ها آمده است این موشک با سرعت بالایی که دارد، می‌تواند در جو و خارج از جو ‌‌‌مانور دهد. همچنین این موشک جدید می‌تواند از همه سامانه‌‌‌های سپر موشکی عبور کند و سامانه‌‌‌های ضد موشکی دشمن را هدف قرار می‌دهد. این موشک با بهره‌‌‌مندی از قابلیت‌‌‌های تاکتیکی و برخورداری از پیشران سوخت جامد نازل متحرک مرحله دوم، توان دستیابی به سرعت‌‌‌های بسیار بالا و انجام مانورهای گوناگون در داخل و خارج از جو زمین با هدف غلبه بر انواع سامانه‌‌‌های دفاع هوایی دشمن را دارد. بنابر گزارش‌ها برد موشک «فتاح» ۱۴۰۰ کیلومتر و سرعت آن پیش از اصابت به هدف ۱۳ تا ۱۵ ماخ (۱۵‌هزار کیلومتر بر ساعت) است. خبرگزاری فارس، موشک هایپرسونیک «فتاح» که از فناوری تک بهره برده است، موشکی رادارگریز است که مسیر آن می‌تواند بعد از شلیک تغییر‌کند. مانور در سرعت سرسام‌آور و غیرقابل پیش‌بینی بودن مسیر هم از دیگر ویژگی‌های موشک فتاح است. موشک فتاح همچنین قابلیت پرواز از داخل و بیرون جو را دارد و دارای کلاهک پروازی هدایت شونده است.
موشک‌‌‌های هایپرسونیک (اَبَر مافوق صوت) جزو جدیدترین تسلیحات و تجهیزاتی هستند که تاکنون کشورهایی همچون آمریکا، روسیه و چین به فناوری ساخت آن دست یافته بودند. این موشک را باید جزو پیشرفته‌‌‌ترین نسل موشک‌‌‌های موجود در جهان دانست که تاکنون هیچ سیستم پدافندی برای مقابله با آن ساخته نشده است. همچنین خبرآنلاین، موشک‌‌‌های مافوق صوت، می‌توانند تسلیحات هسته‌ای را در مسیری پیچیده با بیش از ۵ برابر سرعت صوت حمل کنند که رهگیری آنها را سخت می‌کند. ایران پیش از این نیز روز ۴خرداد ماه از نسل چهارم موشک خرمشهر با نام خرمشهر ۴ (خیبر) رونمایی کرده است. برد آن موشک، نیز ۲‌هزار کیلومتر و وزن سرجنگی آن نیز، ۱۵۰۰ کیلوگرم اعلام شده است. به این ترتیب با رونمایی از موشک جدید هایپرسونیک فتاح ، ایران دررده کشورهایی قرار گرفته که موفق به ساخت موشک‌های با قدرت و سرعت بالا برای افزایش توان دفاعی کشور شده است.

چرا موشک می‌سازیم؟
همزمان با رونمایی از موشک ابرفراصوت (هایپرسونیک) فتاح، ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری که در مراسم رونمایی حضورداشت گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. «ایسنا» رئیس‌جمهور با بیان اینکه حوزه بازدارندگی و قدرت نظامی، دفاعی و موشکی ایران نه در سطح تهاجم، بلکه در سطح ذهن و فکر دشمن هم امتداد دارد، تاکید کرد: این قدرت موشکی معنایش آن است که منطقه از شر اشرار و تعرض بیگانگان در امان بماند و بارها گفته‌‌‌ایم که پیام آن برای مردم منطقه پیام امنیت و برای کسانی که فکر تعرض به کشور را دارند، اقتدار برای حمایت از ملت ایران و مظلومان عالم است.
رئیسی با تاکید بر اینکه قدرت ایران در واقع قدرت منطقه و ملت‌های مظلوم و پیام آن عزت، استقلال و بازدارندگی است، افزود: گاهی بیان شده است که ساخت موشک برای چیست؟ ما موشک می‌سازیم تا مورد تعرض دشمنان قرار نگیریم؛ در حقیقت موشک برای موشک نزدن دشمنان است نه برای موشک زدن ما. رئیس‌جمهورهمچنین درسخنانش ازنقش شهید حسن طهرانی مقدم در تولید قدرت موشکی برای ایران اسلامی و سختی‌ها و دشواری‌‌‌های او در این مسیر یاد کرد. وی تاکید کرد: مطمئنا در صنعت خودرو و دیگر صنایع می‌توان از دستاوردها و درس‌‌‌های حوزه فناوری دفاعی استفاده کرد و با انجام کارهای بزرگ و ماندگار در زندگی مردم گره‌گشایی انجام داد. رئیسی همچنین گفت: به لطف خدا اقدامات سپاه پاسداران کار‌‌‌های علم پایه است.
عبور فتاح از کمند سامانه‌‌‌های ضدموشک
سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران نیز درحاشیه این مراسم گفت: به دانش تنوع بخشی و تاکتیک‌‌‌پذیری سامانه‌‌‌ها در حوزه‌‌‌های مختلف رسیده‌‌‌ایم که از جمله آنها موشک فتاح است که مانورپذیر و ماورای صوت است و از کمند سامانه‌‌‌های ضدموشک عبور می‌کند. «ایسنا» وی افزود : این فناوری برای بیشتر کشورهای جهان ناشناخته است اما متخصصان متعهد کشور به آن دست یافته‌‌‌اند.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه نیز در آیین رونمایی از موشک هایپرسونیک فتاح گفت: موشک فتاح به دلیل نوع حرکت آن که در جهات و ارتفاع مختلف است توسط هیچ موشکی قابل انهدام نیست. سردار امیرعلی حاجی‌زاده موشک فتاح را در دنیا کم نظیر توصیف کرد و گفت که با رونمایی این موشک ایران جزو چهار کشور دارای این فناوری شد. «ایسنا»، حاجی‌زاده با تاکید بر اینکه فعالیت‌‌‌های موشکی از ابتدا تاکنون مورد حمایت و تایید فرمانده معظم کل قوا بوده و هست، گفت: زمانی که گزارش ساخت این موشک را خدمت ایشان ارائه کردیم، ایشان نام فتاح را برای این موشک برگزیدند. فرمانده هوافضای سپاه همچنین گفت: اینکه موشک فتاح را با برد فعلی ساختیم، مفهومش این نیست که موشک با برد ۲‌هزار کیلومتر با این مشخصه را در آینده نخواهیم داشت؛ بلکه فعلا بردش در همین حد است و در آینده، برد آن را اضافه‌‌‌تر هم خواهیم کرد.

هشتگ: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.